Cuvântul Săptămânal, Iulie 2012 (1)
-Zac Poonen
Când ne uităm la viaţa lui Isus, nu ne gândim numai la moartea Lui de
la Calvar, ci, de asemenea, la întreaga Sa viaţă în care S-a dăruit pe
deplin Tatălui spunând: „Mi-ai pregătit un trup…..”Iată-Mă; vin să fac
voia Ta, Dumnezeule!” (în acest trup)” (Evrei 10:5,7). Nici măcar o
dată Isus n-a făcut voia Sa în trupul Său, ci numai voia Tatălui.
Aceasta înseamnă să ne aducem pe noi înşine ca arderi de tot lui
Dumnezeu. Este ceea ce ne îndeamnă şi Pavel să facem în Romani 12:1,2.
„Să aduceţi trupurile voastre ca o jertfă vie….ca să puteţi deosebi
bine voia lui Dumnezeu” – întocmai cum a făcut Isus. Această ardere de
tot a fost adusă lui Dumnezeu şi a ars complet. Biblia spune că a fost
„de un miros plăcut Domnului” (Levitic 1:17) – însemnând ceva de care
Dumnezeu a fost foarte mulţumit – „Acesta este Fiul Meu preaiubit, în
care Îmi găsesc plăcerea.” (Matei 3:17). Pavel spunea că şi ţinta
vieţii lui era de asemenea „să-I fie plăcut Domnului” (2 Corinteni 5:9)
Când ne aducem trupurile noastre Domnului, este foarte uşor să spunem:
„Doamne, îmi dăruiesc tot trupul Ţie”. Dar nu ştim dacă l-am dăruit pe
tot până când „nu-l tăiem bucăţele”. Ne putem înşela singuri. Ce
înseamnă să-l tăiem bucăţele şi să-l aducem jerfă bucată cu bucată –
aşa cum se proceda cu arderea de tot? Înseamnă să ne dăruim lui
Dumnezeu părţile trupului nostru bucată cu bucată.
Spunem: „Doamne, iată ochii mei. Mulţi ani din trecut, mi-am folosit
ochii pentru diavol şi pentru mine însumi, privind şi citind multe
lucruri care pe Tine Te insultau. Dar îmi pun acum ochii pe altar.
Niciodată nu vreau să mai folosesc aceşti ochi ca să privesc sau ca să
citesc ceva ce Isus nu ar privi şi nici n-ar citi. Niciodată nu vreau
să mai păcătuiesc, cu niciun chip, cu aceşti ochi”.
Megem mai departe la limbă şi spunem: „Doamne, iată limba mea. Mi-am
folosit această limbă pentru diavol şi pentru mine însumi timp de
foarte mulţi ani, vorbind orice mi-a plăcut, spunând minciuni pentru
propriul folos, enervându-mă pe oameni, bârfind şi lovind pe la spate
pe alţii, acuzându-i. Dar toate acestea nu vreau să le mai fac
vreodată. Iată limba mea Doamne. De acum înainte este a Ta –
totalmente şi în întregime.”
Mergem mai departe la mânile, la picioarele noastre şi la patimile
noastre trupeşti, una câte una, şi spunem acelaşi lucru: „Doamne, iată
membrele trupului meu şi patimile mele trupeşti cu care am păcătuit şi
Te-am rănit. Niciodată nu mai vreau să le folosesc ca să-mi fac mie pe
plac sau ca să-mi satisfac poftele. Sunt toate ale Tale.”
Numai pe măsură ce tăiem fiecare bucată şi o punem pe altar, una câte
una, descoperim dacă noi ne aducem într-adevăr trupul pe deplin lui
Dumnezeu sau nu. Când jertfa este tăiată în bucăţi şi aşezată toată pe
altar, atunci poţi spune: „Acum, Doamne, lasă focul Tău să cadă peste
jertfă şi s-o mistuie”. Citim în Leviticul 9:24 cum cădea focul lui
Dumnezeu peste arderea de tot şi o mistuia. Acel foc este o imagine a
botezului în Duhul Sfânt şi a focului care vine să mistuie jertfa
noastră şi să ne pună trupurile pe jar pentru Dumnezeu. Însă, focul nu
cădea niciodată până când ultima bucăţică a arderii de tot nu era pusă
pe altar.
Ce fac creştinii când nu doresc să plătească preţul predării
trupurilor lor ca arderi de tot dar vor totuşi să primească focul? Ei
produc un foc fals – unul contrafăcut. Este ceea ce vedem în Leviticul
10:1,2: „Fiii lui Aaron, Nadab şi Abihu, şi-au luat fiecare cădelniţa,
au pus foc în ea, şi au pus tămâie pe foc; şi au adus astfel înaintea
Domnului foc străin, lucru pe care El nu li-l poruncise.” Când nu avem
focul adevărat al lui Dumnezeu şi dorim să facem parte dintre cei care
au focul adevărat, există pericolul să ajungem să imităm ceea ce ei
au, astfel încât să putem spune: „Da, şi noi avem focul. Şi noi vorbin
în limbi!” Dumnezeu S-a mâniat atât de tare pe Nadab şi Abihu pentru
că au imitat focul adevărat, încât El a trimis un alt foc dinaintea
Lui – de această dată, nu ca să mistuie arderea de tot, ci ca să-i
mistuie pe cei doi ipocriţi!
În chestiunile spirituale este periculos să imităm adevărul. Cu toate
acestea, mulţimi de creştini fac aceasta în zilele noastre. Ei sunt
instruiţi de predicatori să vorbească în limbi, să-şi manipuleze
emoţiile şi să experimenteze „vindecări” psihosomatice (imaginându-şi
că acestea sunt acelaşi lucru cu a fi vindecat „în Numele lui Isus”).
Aceia care au obţinut focul adevărat de la Dumnezeu au plătit pentru
aceasta un preţ. Ei au pus totul pe altarul lui Dumnezeu – banii,
ochii, limba, mâinile, tot ce le aparţinea şi tot ceea ce erau. Ei
şi-au cercetat viaţa şi s-au asigurat că fiecare bucată a arderii de
tot era pe altar; şi Dumnezeu a trimis focul Lui peste ei. Priveşti
viaţa unui asemenea om şi ai vrea să ai şi tu aceeaşi ungere
puternică. Dar nu eşti dispus să plăteşti acelaşi preţ pentru ea dar
doreşti, totuşi, să le arăţi altora că eşti uns. Acesta este cazul în
care poţi să faci ceea ce au făcut Nadab şi Abihu – să produci foc
străin, să-ţi manipulezi emoţiile, să produci „limbi”, etc. Cât timp
mai mult de 95% dintre credincioşi nu au discernământ spiritual, poţi
ajunge să-i păcăleşti că tu ai focul adevărat. Însă, tu ştii mai bine
decât oricine altcineva că ceea tu ai este produs de tine şi nu este
de la Dumnezeu. Ai grijă! Dacă Dumnezeu ar judeca creştinismul de
astăzi în felul în care i-a judecat pe Nadab şi pe Abihu, sunt sigur
că o mulţime de creştini ar muri.